Praporový workshop Monadria pro JAMU Brno

Ve dnech 19. a 20, září 2020 proběhl workshop zaměřený na výuku umění praporu pro studenty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Dva dny tréninku a výuky pro vybrané zájemce o toto noblesní umění. Studenti byli moc šikovní a zvládli se naučit první základy praporových umění, což vedlo k sestavení jejich první praporové show, kterou předvedou 30.září 2020 na Moravském náměstí v Brně u sochy markraběte Jošta. Bylo nám ctí i potěšením tyto fajn studenty naučit něco z našeho umění.

Workshop Monadria-JAMU

Obrázek 1 z 3

18.9.2020 v 18:00 hodin proběhne JJ party aneb party na bosso

Letos si připomeneme 10. výročí odchodu našeho kamaráda Honzy Kameše, kterého mnozí z nás znali pod přezdívkou JJ. Proběhne tedy tradiční JJ party aneb party na bosso. Opět vás rádi přivítáme sklenkou vína na nádvoří domu pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici v Brně. Na programu budou vystoupení slavné taneční skupiny Mimi Fortunae, hudební těleso Vacuum ball lite, společné vystoupení vozíčkářů z Roosveltky a taneční skupiny Line Dance a také FlagArt Monadria. Letos kromě klasické praporovky představíme úplnou novinku, na které již pár let pracujeme.

Oslavy a připomenutí letošních výročí FlagArt Monadria

20 let od naší první praporečnické show v rámci oslav Dne Brna v roce 2000. Po několikaletém zkoušení, bádání a tréningu umění ovládat prapor, jsme se rozhodli sestavit praporečnicko-bubenické představení.

15 let od založení skupiny Monadria a započetí naší dlouhé praporečnické dráhy, Malešovské dobývání 2005. Malešov je malá gotická tvrz, kterou její současný majitel zrekonstruoval a uvedl do původního stavu. Zde jsme poprvé předvedli ucelenou praporovou show s více druhy praporů. Od té doby se věnujeme výhradně umění praporu a každoročně předvádíme své umění na různých nejen historických slavnostech.

4 roky od vstupu na Evropskou praporečnickou scénu v italském Cori nedaleko Říma, Monádria byla pozvána na mezinárodní praporečnický festival a konferenci při příležitosti oslav 50. výročí založení nejznámější italské skupiny Rioni di Cori.

2 roky od založení Evropské konfederace praporečníků, v roce 2018 jsme jeli do německé Konstanz, kde jsme se stali jedním ze zakládajících členů ECF, která má za cíl sdružovat praporečnické spolky a skupiny a federace v Evropě.

10 let od ztráty našeho kamaráda ve zbrani i praporu, Honzy Kameše, se kterým jsme prošli dlouhou a krásnou cestu kamarádství, laskavého humoru a společných vystoupení.

FB

Prapory v baletu Romeo a Julie

Dalším z vývojových mezníků skupiny Flag Art Monadria je bezesporu vstup na baletní scénu – účastí v moderně pojaté klasice Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva na prknech Janáčkova divadla v Brně. Pod vedením solisty baletu NdB Martina Svobodníka a dohledem šéfa baletu NdB Maria Radačovského jsme vytvořili praporové choreografie pro několik scén, které dostaly finální podobu po zkouškách s celým baletním souborem.

Společné úsilí všech zúčastněných se představilo veřejnosti na premiéře 8. března 2019. Titul Romeo a Julie byl vybrán při příležitosti 80. výročí jeho světové premiéry, která se odehrála právě na jevišti brněnského Mahenova divadla dne 30. prosince 1938. A pokud je nám známo, jde o první propojení baletu a praporečnického umění tohoto druhu.